Dan zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
dočetl jsem se, že výhoda neplacení dálniční známky po jeji elektronalizaci zustává,avsak je nutno toto osvobození nekde nahlasit a to nevím kde?
Dále pak byla modra karta nahrazující dálnicní známku přenosná,tak jsem se chtel zeptat jak je toto osetřené? Užívám víc aut,to mám neustále nahlašovat někam jinou SPZ?
Děkuji a jsem s pozdravem
D.

 

Kateřina Bulantová Personál odpovězeno před 4 roky

Dobrý den, Dane,

zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v § 20a uvádí výčet vozidel osvobozených od zpoplatnění užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem.

Od 1. 1. 2021 výjimka ze zpoplatnění pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P bude i nadále platit a vozidlo nebude muset být evidováno v systému časového zpoplatnění (nebude tedy třeba nikam údaje o vozidle hlásit) ani nebude třeba oznámit osvobození od zpoplatnění Státnímu fondu dopravní infrastruktury, dojde pouze k menším změnám podmínek pro osvobození:

Výjimka ze zpoplatnění bude vztahovat na „užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, nebo průkazu ZTP/P, pokud provozovatelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.“

Nově tedy budou moci výjimku ze zpoplatnění využít všichni držitelé průkazu ZTP, tedy i osoby s úplnou a praktickou hluchotou, které byly dosud z výjimky vyloučeny, a bude možné výjimku využít ve vozidle, jehož provozovatelem (nikoli majitelem, jak tomu je nyní) je držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P nebo jeho osoba blízká.

Osvobození od zpoplatnění užití zpoplatněné pozemní komunikace je vázáno na průkaz ZTP nebo ZTP/P, nikoli na parkovací průkaz osoby se zdravotním postižením. Umístění parkovacího průkazu za přední sklo vozidla slouží spíše jako upozornění pro silniční kontrolu, proč není vozidlo označeno dálniční známkou, nebo, po 1. 1. 2021, proč není evidováno v systému časového zpoplatnění.

Přenosnost parkovacího průkazu osoby se zdravotním postižením platí pouze pro parkování, průkaz lze při parkování na vyhrazených parkovacích místech využít v jakémkoliv vozidle. Výhoda osvobození od zpoplatnění dálnic a rychlostních silnic však platí pouze pro vozidlo, jehož majitelem (nyní, do konce roku 2020) / provozovatelem (od 1. 1. 2021) je držitel průkazu nebo jeho osoba blízká – v různých vozidlech tedy můžete výhodu využít pouze v případě, že jste Vy nebo Vaše osoba blízká jejich majitelem nebo provozovatelem.

Kateřina Bulantová